03 NisAmerika’da doğumun avantajları

Bugüne kadar en sık sorulan sorular arasında başı çeken bir soru “Amerika’da doğumun avantajları neler?”.
Bunu burada yaşamaya karar verene kadar ben de aslında tam olarak bilmiyormuşum. İkinci bir hayat şansı olur, eğitim ve iş hayatında faydası olur diyordum. Ancak gördüm ki hayatın her alanında etkiliymiş.

Her anne gibi benim de kızlarımız için gelecek endişelerim var. İyi birer hayatları olsun, güzel okullara gidip iyi insanlarla arkadaşlık etsinler. Sağlıklı olsunlar, huzurlu olsunlar vs vs. Buraya tasınınca endişelerimin bazıları hafifledi diyebilirim.

Sağlık ve eğitim konusunda her yerde olduğu gibi burada da maddi imkanlara göre sınırsız alternatifler var. Maddi imkanınız yok ise devletin verdiği sağlık sigortasını alabilir ya da ücretini ödeyerek en kapsamlı sigortaya sahip olabilirsiniz. Eğitim de aynı şekilde ücretsizinden tutun da bir servet ödeyeceğiniz farklı okullar burada da var.

Peki fark ne diyeceksiniz? Burada düzgün bir bölgede oturuyorsanız, çocuğunuzun gideceği devlet okulu bir kolejden daha yüksek standartlarda olabiliyor. Ya da bir kaza geçirdiğinizde hangi sigortaya sahip olduğunuz sorgulanmaksızın öncelikle hayatınız kurtuluyor. Üniversite çağına geldiklerinde okul ödemeleri yabancı öğrencilere göre çok daha düşük oluyor ve iş bulma olanakları da çok yükseliyor. İş bulamadıkları takdirde işsizlik sigortaları oluyor ve yaşlılıklarında kimseye muhtaç olmadan saygın bir yaşam yaşayabiliyorlar. Bu saydıkların herşey yolunda gittiği sürece. Bir de bu işin düşünmek istemediğimiz ama her zaman bir ihtimali olan bölümü var. Bedensel ya da zihinsel bir engel olması durumunda insanca bir yaşam yaşama fırsatını elde edebiliyorlar.
Herşeyden ötesi, ikinci bir alternatif. İkinci bir vatandaşlık demek bana göre ikinci bir yaşam şansı demek. Kendi ailemde örneklerini gördüğüm bir durum. Türkiye’de okul hayatında başarılı olamayıp da Amerika’da harikalar yaratanından tutun da, Türkiye’de başarısının kıymeti bilinmeyip burada yere göğe sığdırılamayanları biliyorum.

Ülkemi çok seviyorum. Türk olmakla da gurur duyuyorum. Burada her fırsatta bunu dile getiriyorum ve ülkemin zengin kültürel yapısını, köklü tarihini, turistik anlamda ne denli çekici olduğunu herkese anlatıyorum. Ancak bu demek değil ki çocuklarımın farklı ülkelerde yaşama ve o ülkelerin haklarını elde etme özgürlüklerini kısıtlayacağım. Dünyalı olmak, basite takılmadan her yerde mutlu olabilmek çok ama çok güzel birşey. Burada büyürlerken farklı uluslardan çok sayıda insanlar tanımaları ve farklı kültürlere saygı duymayı öğrenmeleri ise bizim için en değerli kazanç.


Arkadaşıma gönder Arkadaşıma tavsiye et

Yorum Yaz